Příběh Npor. Ing. Radka Chmelaře

Hasič tělem i duší

Jmenuji se Radek Chmelař a pracoval jsem jako operační důstojník – vedoucí směny na krajském operačním středisku sídlícím v Kladně. K hasičskému záchrannému sboru jsem nastoupil v květnu 2012 jako operační technik tísňové linky 112. 

Na tuto pozici jsem se dostal přes výběrové řízení, jehož součástí byla zkouška z anglického jazyka. Následně jsem absolvoval základní odbornou přípravu a kurz operačního řízení. Poté jsem díky praxi, samostudiu a odborné přípravě nabyl patřičných vědomostí a přihlásil se do výběrového řízení na pozici operační důstojník. 

V tomto výběrovém řízení jsem obstál a tuto funkci vykonávám dodnes. V průběhu výkonu této funkce jsem byl jmenován vedoucím směny. Moje práce je velice specifická. V podstatě řídíme všechny zásahy hasičů na území Středočeského kraje. 

Ke každé události vybíráme vhodné síly a prostředky, ať už z řad profesionálních hasičů, tak z jednotek sboru dobrovolných hasičů. Vyžadujeme spolupráci všech složek Integrovaného záchranného systému. Po celou dobu zajišťujeme podporu jednotkám požární ochrany během výjezdu, řídíme radioprovoz nebo řídíme specifické úkoly, jež vyžaduje zásah např. povolání leteckých záchranářů, vrtulníku pro letecké hašení, zastavení provozu na železniční trati, povolání energetiků k zásahu atd. 

Taktéž disponujeme velitelským spojovým vozem Ford Transit, který může být povolán k velkým zásahům HZS a supluje mobilní operační středisko. Jeho obsluhu zvládne pracovník „kamenného“ operačního střediska. 

Kromě popsaných činností zahrnuje moje práce nemalou emailovou administrativu a distribuci výstrah ČHMU. Málokdo ví, že spravujeme všechny motorové i elektronické sirény a jsme schopni je aktivovat. 

V případě potřeby mohu svolat krizový štáb, případně povodňovou komisi. V ČR zajišťuje hasičský záchranný sbor formou operačních středisek tísňovou linku 112, za její chod na mojí směně přebírám také zodpovědnost.

Jak můžete pomoci?

Celá várka Kamenického piva na dobrou věc

Nabízíme celou várku piva, jehož výtěžkem v celé míře přispějeme na speciálně upravený vůz.

Workshop se sládkem

Objednejte si dárkový voucher na náš jednodenní workshop se sládkem, Přemkem Chmelařem – bratrem Npor. Ing. Radka Chmelaře, kterému chceme společně pomoct. 

Přispějte na transparentní účet

Chcete-li přispěte jakoukoliv částkou, zašlete Váš dar na: 7025394001/2010.
Variabilní symbol: 150

Připravujeme pivo, které bude pomáhat!

Veteránská 11- světlé výčepní pivo, které bude v prodeji od 11. listopadu a bude použito na dobré účely nadačního fondu Regi Base.

Daruj